Internet-yhteys, TV, modeemit

💡 Näin saat nettiyhteyden toimimaan asunnossasi

1. Rekisteröidy DNA:n sivuilla osoitteessa www.dna.fi/kuopas.
2. Tarkista yhteystekniikka (Ethernet, VDSL2 tai kaapelimodeemi).
3. Kalustetuissa asunnoissa modeemi on valmiina. Kalustamattomissa asunnoissa sinun tulee ostaa oma modeemi tai reititin.
4. Jos yhteys ei toimi, kokeile ensin resetoida modeemi. Jos se ei auta, ota yhteys DNA:n vikailmoituspalveluun: 044 144 044 (24 h).

Internet-yhteys

Kaikissa Kuopaksen asunnoissa on DNA:n tarjoama nettiyhteys, jonka perusnopeus on 25 Mbit/s. Nopeutta voi halutessaan nostaa DNA:n kautta, lisänopeudesta veloitetaan suoraan asukkaalta. Muista irtisanoa ilmainen asukasyhteys ja mahdollinen lisänopeus DNA:lta, kun muutat pois.

Yhteystekniikka vaihtelee kohteittain (VDSL2, ethernet tai kaapelimodeemi). Tarkista oman kohteesi tekniikka alla olevasta listasta.

► Nettiyhteyden käyttöönotto: rekisteröidy DNA:n sivuilla osoitteessa www.dna.fi/kuopas.

Modeemit

Kalustetuissa asunnoissa on modeemi valmiina. Jos modeemia ei löydy tai se ei toimi, saat uuden DNA Kaupasta Kuopion keskustasta (Kauppakatu 28). Ota vanha modeemi mukaan vaihdon yhteydessä.

Ethän lainaa modeemia toisesta huoneesta, kaikissa huoneissa on omat modeeminsa.

Modeemi tai reititin pitää jättää asuntoon poismuuton yhteydessä.

Kalustamattomissa asunnoissa ei ole modeemia. Voit ostaa oman reitittimen tai modeemin elekroniikkaliikkeistä (esim. Gigantista, Powerista tai DNA Kaupasta). Tarkista modeemin tyyppi kohteesi yhteystekniikan mukaan.

💡 Eikö netti toimi? Kokeile ensin tätä:

1. Käynnistä modeemi uudelleen.
Irrota modeemin virtajohto, odota 30 sekuntia ja kytke virta takaisin. Odota muutama minuutti, että modeemi käynnistyy.

2. Jos tämä ei auta, resetoi modeemi.
Pidä modeemin Reset-painiketta pohjassa noin 30 sekuntia. Anna modeemin käynnistyä tämän jälkeen rauhassa uudelleen.
Resetoinnin jälkeen käytä modeemin takana/pohjassa olevaa WiFi-verkon nimeä ja salasanaa. Tarkista myös, että kaikki johdot ovat kunnolla paikoillaan.

3. Eikö yhteys vieläkään toimi?
Ota yhteys DNA:n vikailmoituspalveluun: 044 144 044 (24 h) (puhelu on normaalihintainen)

Yhteystekniikat Kuopaksen kohteissa:

VDSL2

Käyttöön tarvitset VDSL2-modeemin.
VDSL 2 yhteys: modeemi, virtalähde, puhelinverkkokaapeli, verkkokaapeli

  • Haapaniemi: Haapaniementie 11, Haapaniementie 24, Hermannin aukio 1, Lehtoniemenkatu 7
  • Keskusta: Torikatu 15-17 (ethernet-pistokkeesta VDSL2-paikkaan modeemiin yhteys)
  • Levänen: Myllärintie 32 ja 57
  • Neulamäki: Metsurintie 4 (talot A,D,E,F,H,I ja K), Neulamäentie 3, Petkelkuja 3
  • Rauhalahti: Katiskaniementie 6
  • Särkiniemi: Rimpitie 1, Särkiniementie 30

Ethernet

Ethernet-kohteissa netti toimii vain yhdessä huoneessa. Et tarvitse modeemia langallista käyttöä varten, mutta langatonta yhteyttä varten tarvitset reitittimen.

  • Keskusta: Hallikatu 13, Satamakatu 24, Satamakatu 26, Suokatu 14
  • Neulamäki: Metsurintie 4 (talot G ja J), Rosokuja 3
  • Niirala: Niiralankatu 23, Pyöräkatu 7, Pyöräkatu 9, Pyöräkatu 11
  • Puijonlaakso: Ahkiotie 8, Samoilijantie 6, Taivaanpankontie 15
  • Savilahti: Yliopistonranta 13, Yliopistonranta 17
  • Särkilahti: Hauenkoukku 8
  • Särkiniemi: Särkiniementie 18

Kaapeliverkko

Käyttöön tarvitset kaapelimodeemin.
Kaapelimodeemiyhteys: modeemi, virtalähde, antennikaapeli, verkkokaapeli

  • Neulamäki: Metsurintie 4 (talot B,C,L,M,N,O,P,Q, R ja S), Petkelkuja 1
  • Puijonlaakso: Kuntokuja 2

Tässä DNA:n ohjeet eri yhteystyyppeihin ja niiden käyttöön:

DNA:n VDSL2-asennusohje
DNA:n kaapelimodeemin asennusohje
DNA:n Ethernet-yhteyden asennusohje

TV

Kaikissa Kuopaksen asunnoissa on DNA:n kaapelitelevisioverkko. Peruskanavat (YLE, MTV3, Nelonen jne.) ovat katsottavissa ilman erillistä TV-korttia.
TV:n käyttöön tarvitaan kaapelitalouteen sopiva laite (Cable Ready HD- tai DVB-C -merkitty televisio tai digiboksi) ja kanavahaku pitää tehdä laitteen ohjeen mukaan.